еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Која била Мирка Гинова која Ципрас ја спомна во својот говор во Парламентот

Мирка Гинова која грчкиот премиер Алексис Ципрас ја спомна во говорот во грчкиот парламент како Иртини Гини, но и со нејзиното вистинско име и презиме, е Егејка убиена и мачена од грчките фашисти во 1946 година во близина на Воден.

Мирка Гинова била родена 1916 година, а била учителка и борец од Граѓанската војна во Грција (1946-1949).

Мирка и нејзиниот брат Ташко биле деца на Коста Гинов, учесник во Илинденското востание.

Кога започнала Граѓанската војна во Грција се борела како партизанка во редовите на ЕЛАС (народна војска) која се борела против грчките монархофашисти.

Кога била фатена, никого не предала од своите соборци и затоа била стрелана.

Според историчарите, таа била жива закопана до глава и било пукано во неа.

За неа има и песна „Мирка уморна заспала“.

Абецедарот, за кој Ципрас исто така зборуваше бил издаден во 1925 година во Грција, за потребите на македонските деца, на македонско наречје, но уште истата година бил повлечен од употреба.

Но, за среќа зачувани се примероци и реиздаден е и денес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто Егејците плачеа на говорот на Ципрас: Трагедијата си ја носат со генерации

Твитер за спомнувањето на Егејците и Мирка Гинова во грчкиот Парламент: „Аман бе Ципрас. Што е следно на сите по еден апартман на Халкидики?“

Ципрас ги потсети Комунистите за неправдата нанесена на Егејците: Оставам на вашата совест дали ќе гласате

Фото: Влада/Википедија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„На кого му треба Џез фестивал додека има Ѕвезде Гранда“: Твитер „прегреа„ за Годишната програма на Министерството за култура

Редакција

Одрон од земја и камења причина за излетување на возот од шините кај Падалишта

Редакција

ЕЛЕМ распиша тендер за ископ на јаглен во РЕК Битола „тежок“ 10,6 милиони евра

Никола Осило