еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се обичаите: Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Верниците од муслиманска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам.

Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах, муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Курбан Бајрам е 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр Бајрам, а го обележува денот кога е комплетиран Светиот куран.

Хуманизмот, хармоничните односи меѓу луѓето, меѓу човекот и светот и стремежот кон мир и благосостојба, како основни принципи на Исламот, на Бајрам се исполнуваат со посетување на роднините и пријателите и со честитки и добри желби за секој намерник.

Со овој празник се крунисува аџилакот, кој важи за петти темел на исламот, кој е доказ за солидарност и благосостојба.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Груевски и неговите адвокати не дојдоа во Апелација, но побараа изземање на Катица Јанева

Редакција

Видео со насилство во Скопје ги “зовре“ социјалните мрежи: Кој е виновникот жената или таксистот?

Редакција

Денеска координација кај Џафери: Ќе се формира ли „Интерпартиско парламентарно тело за помирување и интеграција“

Редакција