еМагазин
Image default
Бизнис

Кои се топ пет најголеми трговски партнери на Македонија?

Во периодот јануари – септември 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија.

Изразено во евра, вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари – септември 2019 година, изнесува 4,7 милијарди евра и бележи пораст од 13.2 % во однос на истиот период од претходната година.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 6,1 милијарди евра, што е за 11.4 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит, во периодот јануари – септември 2019 година, изнесува 1,3 милијарди евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција вредна 106.000 евра продадени акции од „Оилко“

Никола Осило

Познати бизнисмени и бројни јавни претпријатија на листата на должници на УЈП

Редакција

Mastercard® бесконтактните картички на Еуростандард банка отсега со нов освежен дизајн и 3D secure технологија

Редакција