еМагазин
Image default
Техно

Колку граѓаните трошат на онлајн купување дома и во странство

Македонските граѓани трошат просечно на една онлајн трансакција 19,7 евра кога купуваат дома, додека 31,5 евра кога купуваат од странски е-трговци, вели Нина Ангеловска, претседател на Асоцијацијата за е-трговија.

„Зголемената и подобра понуда од е-трговците, подобрено искуство и поголеми можности за купувачите се клучни за зголемување на интересот на граѓаните за онлајн купување. Големите компании исто така треба да го стават во фокус овој канал за продажба првенствено заради придобивките кои ги овозможува е-трговијата, а со тоа и значајно ќе влијаат и придонеснуваат кон раст на е-пазарот.

Главно она што ни фали е едукација и доверба, а таа ја градат најмногу домашните компании со нивните понуди, процеси, поддршка за купувачите и целокупно добро искуство кое ќе ги пресретне и надмине очекувањата на купувачите”, вели Ангеловска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

100 милиони евра во онлајн трансакции во првите три квартали од годинава

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мажите во Македонија повеќе од жените се на социјалните мрежи

Редакција

Виталиа со нова модерна веб страница – прозорец кон здравиот начин на исхрана

Редакција

(Видео) Микросам на саемот JEC World 2019 го претстави првиот мулти-роботски систем за современи композити

Редакција