еМагазин
Image default
Бизнис

„Македонијатурист“ ја зголеми добивката

„Македонијатурист“ во периодот јануари-септември годинава оствари нето добивка од 86,5 милиони денари која е за 4% поголема од истиот период во минатата година, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Вкупните приходи до 30.09.2019 година изнесуваат 276,18 милиони денари и се намалени за 1% во однос на истиот период од претходната година, додека вкупните трошоци од редовното работење до 30.09.2019 година изнесуваат 188,52 милиони денари и се на приближно исто ниво во однос на истиот период од 2018 година.

„Притоа останатите финансиски показатели како што се степенот на финансиска сигурност, степенот на самофинансирање и општата ликвидност се на доста високо ниво. Со оглед на фактот дека друштвото работеше во услови на зголемена конкуренција на пазарот и зголемен број на хотелски објекти во градот Скопје, остварените резулатати во деветте месеци од тековната 2019 година се задоволителни“, информираат од компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Антикорупциската комисија вработува осум државни службеници, плата до 25.042 денари

Никола Осило

Митко Јанчев и Советот на Општината Кавадрци против барањето на ИГМ да гради цинкара

Редакција

Аеродромите во Скопје и Охрид со речиси половина милион патници во првите три месеци од 2019 година

Редакција