еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонскиот планинар Стоицев успеа да ја искачи Аконкагва со оштетен вид, и стана втор во светот во тој подвиг

Македонскиот планинар Стоилко Стоицев успешно го искачи и симна врвот Аконкагва 6.962 метри надморска височина, информираа од неговиот планинарскиот клуб „Македон“.

„Огромен успех за него. Столе стана првиот човек од Македонија кој со својот инвалидитет, оштетен вид 90% го искачи највисокиот врв во Јужна Америка и можеби неофицијално само втор во светот со ваков проблем кој успеал на Аконкагва, честитки за Столе“, велат од „Македон.

Сезонава Аконкагва ја искачија и членови на планинарскиот клуб „Мамути“, а Александар Кирковски постави рекорд на Балканот во качување и симнување под 10 часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прекрасно: Глас како славеј одекна на Алпите со македонски песни

(Фото) Кирковски испишува историја: Не беше лесно, имав проблеми со мрзнење на стапалата на Аконкагва

Фото: Фејсбук-профил на Стоилко Стоицев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Иднината е во електромобилноста

Редакција

Адора Инженеринг е купувачот на 15.191 акција од Комерцијална банка за кои плати 1,4 милиони евра

Никола Осило

(Фото) Селото нема жители кои би гласале, но постер од Пендаровски има

Редакција