еМагазин

Tag : искачување

БАШ НИ Е ЌЕФ

ПК Љуботен организира традиционално искачување на Титов врв

Редакција
Планинарски клуб „Љуботен“ од Тетово в недела на 28 мај по 41. пат го организира традиционалното искачување на Титов Врв, највисоката точка на Шар Планина....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кедев го искачи и врвот Анапурна 8.091 м.н.в, шести во низата над осум илјадарки

Редакција
Доктор Сашко Кедев го искачи и врвот Анапурна 8.091 метри надморска височина, заедно со екипа од петмина алпинисти и седуммина шерпаси со тимот на Imagine...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Кедев за искачувањето на петте врвови над 8.000 метри: Во животот најмногу учиме од неуспесите, низ тешкотиите растеме

Силвана Жежова
Доктор Сашко Кедев направи презентација за искачувањето на петте врвови на Хималаите кои се високи над 8.000 метри, а за чии успеси, најчесто дознававме преку...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонски и бугарски планинари реализираа високогорска акција за искачување на Голем Кораб

Редакција
Македонски и бугарски планинари кои се членови на Планинарски-спортски клуб “Голак” од Делчево, викендов реализираа високогорска акција за искачување на врвот Голем Кораб. Во искачувањето...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Искуство од 40. традиционално искачување на Титов Врв: „Небото над Шар Планина го распаруваа грмотевици, а планината побеле од град“

Редакција
40. традиционално искачување на Титов Врв, помина во исклучително лоши временски услови. Тоа и се очекуваше, имајќи ја предвид прогнозата за во неделата (29 мај),...
ЖИВОТ

Околу 600 планинари се искачија на Клепа во чест на Калина и Александар

Редакција
Во организација на СПЕД „Клепа“ од Росоман во соработка со велешките „Грин Пауер“ и „Азот“ вчера се одржи 5-то јубилејно традиционално зимско планинарско искачување на...
Локално

Ковид-19 против традицијата: Штипјани втора година по ред не се искачуваат на тврдината Исар

Редакција
Снегот кој интензивно паѓа, но и забраната за собири ги спречи штипјани да се искачат на тврдината Исар. Празникот Свети Четириесeт маченици или меѓу штипјани...
ЖИВОТ

(Фото) Мицкоски: „Утринско искачување на Водно“

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрински го искачи Водно, пред да продолжи со дневните активности. „Утринско искачување на Водно. Преубаво снежно Водно, после неколку дена...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Младиот планинар Ване Бошев од Неготино по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, во услови на невреме

Редакција
Младиот планинар Ване Бошев од Неготино викендов по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, висок 2.474 метри, во услови на невреме, за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Ганка не мирува, викендов го искачи Вихрен највисокиот врв на Пирин планина

Редакција
Ганка Цветанова веќе сериозно е навлезена во планинарските води, па викендов објави фотографија од искачувањето на највисокиот врв на Пирин планина, Вихрен 2.914 мнм. Вихрен,...