еМагазин

Tag : врвови

ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Кедев за искачувањето на петте врвови над 8.000 метри: Во животот најмногу учиме од неуспесите, низ тешкотиите растеме

Силвана Жежова
Доктор Сашко Кедев направи презентација за искачувањето на петте врвови на Хималаите кои се високи над 8.000 метри, а за чии успеси, најчесто дознававме преку...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Џебна брошура „Записи за Кораб“: Промовирани убавините на планината, неоткриени врвови, езера, водопади

Редакција
На 5 јуни, во рамки на планинарската тура за искачување на врвот Чапарец на Кораб, дел од Планинарскиот предизвик „12 Врвови“, се одржа и промоција...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Илина Арсова постигна огромен успех: На Антартикот ја заокружи мисијата да ги искачи највисоките врвови на сите континенти

Редакција
Македонската алпинистка и планинарка Илина Арсова ја заврши нејзината мисија „7 врвови“. Со искачувањето на врвот Винсон 4.892 метри надморска височина на Антартикот таа стана...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Единаесетгодишниот планинар Бошев го искачи врвот Стефани, на планината Олимп во Грција

Редакција
Единаесетгодишниот планинар Ване Бошев го искачи врвот Стефани, на планината Олимп во Грција, висок 2.911 метри надморска височина. За ова денеска информираше неговиот татко Орданче,...