еМагазин

Tag : планинар

Локално ТОП СТОРИИ

66-годишен планинар се изгубил на Плачковица, пронајден од спасувачката служба „Осогово“

Редакција
Вчера, од крајот на денот, по јавувањето на 112 во Центратот за управување со кризи (ЦУК), имаше потрага по изгубено повозрасно лице на планината Плачковица,...
Локално ТОП СТОРИИ

Спасувачка акција на Шар Планина: Планинар се повредил во подножјето на Титов Врв

Редакција
Во Центарот за управување (ЦУК) со кризи денеска околу 14 часот на Единствениот повикувачки број за итни случаи – 112, е добиен повик за повреден...
Локално ТОП СТОРИИ

Планинар од Скопје почина на Пелистер, кај месноста „Ловечка куќа“

Редакција
Регионалниот Центар за управување со кризи (ЦУК) Битола информираше дека од Министерството за внатрешни работи (МВР) – СВР Битола има известување дека кај месноста „Ловечка...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина планинарот кој падна од карпа кај Титов Врв

Редакција
Почина вториот планинар, по кој се трагаше од синоќа откако беше пријавено дека паднал од карпа во реонот кај Титов Врв, објави денеска на Фејсбук,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Планинар и активист за заштита на животни од пет метри длабока јама спасија куче паднато пред една недела

Редакција
Планинар и активист за заштита на животни денеска околу пладне извадија бездомно куче од дупка/јама длабока четири-пет метри во Тетово, во која паднало и се...
Македонија

На Кораб од инфаркт починал 60-годишен планинар

Редакција
Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопшти дека утрово 60-годишен член на група од 18 планинари добил инфаркт и починал. Несреќата се случила додека групата...
ЖИВОТ

Планинар се изгубил на Шар Планина, најден утрово во бачило

Редакција
Планинар од Скопје откако се одвоил од група вчера се изгубил на Шар Планина, па бил најден утрово околу 6 часот по потрагата што ја...
Локално

Планинар од Битола паднал од карпа искачувајќи се на врвот Илинден

Редакција
На 13.10.2019 околу 07.30 часот во СВР Битола било пријавено дека К.М.(26), П.А.(23), М.И.(31) сите од Битола, Т.Х.(23) од с.Новаци, Л.К.(37) од Кавадарци и М.Р.(28)...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Сведоштво за несреќата на загинатиот планинар на Олимп

Редакција
Планинарот кој почина на Олимп е Мефали Гури, кој вчера со планинарското друштво „Шкупи“ заминале на Олимп, за да го искачат врвот Митикас. Вообичаено, пред...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонски планинар загина на Олимп

Редакција
Планинар од Македонија го загуби животот на планината Олимп во Грција, откако паднал во провалија, веројатно затоа што претходно му се слошило. Според информациите на...