еМагазин

Tag : Пелистер

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Нуркање на 2.218 м.н.в. на Големо езеро Пелистер

Редакција
Членови на нуркачкиот клуб „Амфора„ викендов нуркаа на 2.218 метри надморска висина на Големо езеро Пелистер на Пелистер, информираат од клубот на нивната Фејсбук страна....
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Фото) Боите кои го прават Пелистер едно од најубавите места на светот

Никола Осило
Диви јагоди, боровинки, капини, прекрасни цветови и зеленило, срни, диви свињи и голем број различен див свет можат да се забележат деновиве на Пелистер, националниот...
Локално

ПСК „Пелистер“ не ѝ го дава Копанки на државата: Се сомневаме дека политичарите ќе го продадат

Редакција
ПСК „Пелистер“ информира дека никогаш нема да го продаде планинарскиот дом „Копанки“, откако Општина Битола им ја одзеде сопственоста и ја пренесе на државата. Од...
Локално

(Видео) На Пелистер врне снег

Редакција
Денеска на Пелистер врне снег, а снежни навеви имало и синоќа пишува битолскиот портал „Апла“. Пецо Стојчевски, вработен во предавателниот пункт на Македонската радио телевизија, кој...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пелистер“ го доби тендерот на ЕСМ за ископ во РЕК Битола „тежок“ 12,6 милиони евра

Никола Осило
Акционерско друштво за производство на електрична енергија Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), во државна сопственост по распишаниот тендер за ископ на јаглен и јаловина во...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Пролетта го разбуди Пелистер

Никола Осило
Топлото време што го донесоа првите пролетни денови го разбудија Пелистер. Освен зеленилото, различни примероци од живиот свет му даваат шереноликост на нашиот природен убавец....
Локално

Американец тешко повреден при пад на скијачки турнир на Пелистер

Никола Осило
Државјанин на САД, вчера се здобил со тешки телесни повреди при пад на скијање на турнир што се одржувал во скијачкиот центар Копанки-Пелистер каде учествувал,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонска убавина: На снежниот Пелистер „уловени“ рис, лисица, срна, дива свиња…

Никола Осило
Националниот парк Пелистер е едно од најубавите природни богатства на Македонија. Станува збор за предел во кој се уште можат да се видат животни како...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Прекрасна фото-галерија: Срните на Пелистер „научија“ да позираат

Никола Осило
Македонија може да се гордее со многу природни богатства, а едно од нив е Националниот парк Пелистер во кој освен ретки видови растенија има и...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото-галерија): Јубилејни 70 години Национален парк Пелистер

Никола Осило
На 30 ноември во далечната 1948 година Пелистер беше прогласен за Национален парк. Овој голем јубилеј треба да биде потсетување за ретката природна убавина на...