еМагазин
Image default
Ретро

На денешен ден е роден Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија

На денешен ден, 1917 година во Штип, е роден првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров.

На претседателска функција стапи на функција на 73 години, а зад себе имаше 50 години поминати во Белград на најодговорни функции во поранешната СФРЈ.

Глигоров имаше значајна улога во формирање на независна и самостојна Македонија, и ќе остане запамтен што одвојувањето од поранешна Југославија, успеа да го изведе без војна.

Тој е политичка фигура која несомнено остави големи траги во трасирањето на патот по кој Македонија се движеше за сите овие три децении.

Киро Глигоров почина на 1 јануари 2012 година на 94 години.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Иванов пред три години објави аболиција, ќе има ли ново помилување?

Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од Скопје по земјотресот во 1963 година

Никола Осило

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независност: Што порачаа Црвенковски, Андов, Ѕинго, Глигоров…

Редакција