еМагазин
Image default
Да помогнеме

На штитеници кои од домот „Ранка Милановиќ“ преминуваат во мали групни домови им треба облека

Една девојка и пет момчиња кои од домот „Ранка Милановиќ“, преминуваат во мали групни домови, каде ќе имаат свои соби, како и простории каде ќе работат со воспитувачи. Овиe деца ќе почнат нов живот.

Ајде да ги дотераме за новите почетоци, ние направивме листа и ќе Ви бидеме многу благодарни ако ни помогнете да им го направиме новиот почеток побезгрижен и топол“, апелираат од ХОПС-Опции за здрав живот.

Оваа е листата:

➜ Усеин
~~~~~
☆ Патики – 40
☆ Папучи – 40
☆ Долен веш – L
☆ Блузон – М
☆ Дуксер – М
☆ Маици – М
☆ Пижами – М
☆ Јакна – М
☆ Чорапи – 40
☆ Тренерки – М
☆ Фармерки – 32
☆ Бањарка – М

➜ Кико
~~~~~
☆ Патики – 41
☆ Папучи – 41
☆ Долен веш – L
☆ Блузон – L
☆ Дуксер – L
☆ Маици – L
☆ Пижами – L/ХL
☆ Јакна – L/ХL
☆ Чорапи – 41
☆ Тренерки – XL
☆ Фармерки – ХL
☆ Бањарка – L/XL

➜ Сара
~~~~~
☆ Патики – 39
☆ Папучи – 39
☆ Хеланки – ХL
☆ Дуксер – L
☆ Маица долна- L
☆ Пижами – ХL
☆Јакна – L
☆ Чорапи – 39
☆ Тренерки -ХL
☆ Фармерки – 38
☆ Бањарка -L/ХL
☆ Куфер
☆ Чизми за снег -39
☆ Џемпер – L
☆ Долен веш – L
☆ Хулахопки – L
☆ Градник – 95

➜ Бени и Коњур
~~~~~~~~
☆ Патики – 38
☆ Папучи – 38
☆ Долен веш – S/M
☆ Дуксер – М
☆ Пижами – S/М
☆ Јакна – S/М
☆ Чорапи – 38
☆ Тренерки – S/М
☆ Фармерки – 28/9
☆ Бањарка -М
☆ Блузон – S/М
☆ Маици по кратки – М/S

➜ Иса (момче)
~~~~~
☆ Патики – 41
☆ Папучи – 41
☆ Пижами – L
☆ Долен веш – L
☆ Блузон – ХL
☆ Дуксер – L
☆ Маици по кратки – L
☆ Јакна – L/ХL
☆ Чорапи – 41
☆ Тренерки – L/ХL
☆ Фармерки – W32-30
☆ Бањарка -L/ХL

„Донациите можете да ги оставите до 25 октомври, секој работен ден од 09 до 14 часот, во канцелариите на ХОПС на Ул. Христо Смирненски бр. 48/1-6, 1000 Скопје или јавете ни се на +389 (0)2 3 246 205.

Слободно тагнете фирми, филантропи, убави луѓе кои би сакале да направат некого среќен. Со донациите оставете им убава порака на овие дечиња за новиот почеток“, додаваат од таму.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Му требаме на Бамбо, потребни се средства за операција на желудник

Редакција

Потребно е млеко: Мајка сo неухранети близначиња завршиле во болница во Велес

Редакција

На девојкава ѝ се распаѓа колкот трпи болки, потребни се 5.500 евра за артроскопска операција

Редакција