еМагазин
Image default
Македонија

На Тортевски кога бил советник во СЈО ми нуделе поткуп од 50 илјади евра да „забошоти“ постапка против функционер

Адвокатот Александар Тортевски, тврди дека во времето додека бил советник во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), му бил нуден поткуп од 50.000 евра.

Тој за Канал 5 вели парите му биле нудени преку посредник, а станувало збор за во тоа време актуелен функционер кој стравувал дека ќе стане дел од предметите на СЈО.

Обидот за поткуп, Тортевски вели дека го пријавил на состанок во СЈО, пред целиот колегиум, но и на Катица Јанева. За настанот тврди дека има и службена белешка која е во обвинителството, но поради притворот на Јанева не бил во можност да ја добие.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Адвокатот Тортевски: Помилувањата и амнестиите им даде ветер во едра на криминалците

Тортевски саркастичен: Сега треба СЈО што ќе ја истражува Катица Јанева

Фото: Телма

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На Попова Шапка снежна покривка од 21 см

Редакција

Веста за апсењето на Боки 13 одекна во регионалните медиуми

Никола Осило

Судење „Титаник 2“: Одбраната побара ослободителна пресуда за Тачи и Ибрахими

Редакција