еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Нето-надворешниот долг зголемен за 432 милиона евра

Нето-надворешниот долг изнесува 4.349 милиони евра (или 33,7% од проценетиот БДП), информираат од Народна банка.

Нето-надворешниот долг во четвртиот квартал од 2022 година е зголемен за 432 милиона евра, или за 11%.

Од аспект на структурата, и понатаму поголемо учество во вкупниот нето-долг има приватниот нето-долг со 64%.

Во текот на четвртиот квартал од 2022 година, негативната нето меѓународна инвестициска позиција (МИП) е зголемена за 318 милиони евра и изнесува 8.151 милион евра, што претставува 63,2% од проценетиот БДП за 2022 година.

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Редакција

Шпанија демантира дека била против датум за почеток на преговори со Македонија

Редакција

Штипските советници од СДСМ не ги потпишуваат свечените изјави додека не се корегираат со уставното име на државата

Редакција