еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови 11 случаи на Ковид-19, оздравени 56, двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 248 тестови, а регистрирани се 11 нови случаи со Ковид-19.

Од 11 новозаболени од Скопје се 9, Прилеп и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни регистрирана е една реинфекција.

Регистрирани се 56 оздравени пациенти, од Скопје се 21, Прилеп – 9, Битола – 8, Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Штип – по 3, Неготино – 2, Тетово – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица од Скопје. Починатите лица се на возраст од 66 до 80 години. Едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 21.10 до 22.10.2022 година.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 343.927, бројот на оздравени пациенти е 334.129, на починати е 9.561, а бројот на активни случаи изнесува 237.

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Куманово маршираше против „францускиот предлог“ на чело со градоначалникот Димитриевски

Редакција

Македонија го задржа кредитниот рејтинг „ББ+“ со негативен изглед

Редакција

Куновска: Само Кили ја има точната реплика за Рада во овој момент

Редакција