еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови 120 заболени од корона вирусот, најмногу во Скопје 64

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 6.454, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.550.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 3.134, активни 2.049, Куманово 760, активни 211, Дебар 96, активни 44, Штип 347, активни 160, Прилеп 263, активни 37, Тетово 714, активни 394, Струга 225, активни 140, Велес 186, активни 40, Битола 54, активни 20, Охрид 174, активни 150, Кавадарци 18, активни 12, Гостивар 122, активни 66, Гевгелија 10, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци), Струмица 15, активни 10, Крива Паланка 15, активни 9, Радовиш 4, активни 0, Крушево 6, активни 3, Кочани 69, активни 22, Пробиштип 19, активни 11, Демир Хисар 2, активни 1, Македонски Брод 5, активни 3, Пехчево 6, активни 3, Берово 2, активни 0, Валандово 6, активни 2, Виница 3, активни 0, Делчево 1, активни 0, Кратово 4, активни 1, Свети Николе 30, активни 26, Кичево 35, активни 29, Ресен 108, активни 94, Неготино 21, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем број на скопски општини се приближуваат кон 200 заразени од корона вирусот, Чаир на врвот со 454

Бројките не попуштаат: Болниците и инфективните одделенија полни со пациенти заболени од корона вирусот

Починаа уште четири нови лица од корона вирусот, вкупно до сега 306

Убава вест: Оздравени 123 пациенти од корона вирусот, најмногу од Куманово 92

Фото: Факултет за ветеринарна медицина

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Објавен составот на македонско – грчкиот комитет на експерти кои ќе работат на историски и образовни прашања

Редакција

Павле Богоевски и официјално поднесе оставка од пратеничката функција 

Редакција

Среде корона-кризата: Прометот на Македонската берза зголемен за 250 отсто

Редакција