еМагазин
Image default
Македонија

Јовески не открива дали и кога Катица Јанева ќе даде исказ за „Рекет“

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова, која го води предметот  „Империја“, е повикана утре во Јавното обвинителство да даде исказ за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Тој не открива дали и кога ќе биде повикана и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

„Обвинителството заради доверливоста и успешно водење на истрагата не соопштува однапред кои дејствија и кога ќе бидат преземени“, вели Јовески.

Тој тврди дека сите инволвирани ќе бидат неселективно сослушани или распитани.

Јанева и Стефанова беа спомнати во снимените разговори и видеата што ги објави интернет изданието на италијанскиот весник „Ла Верита“, а во врска со случаите „Рекет“ и „Империја“.

МИА/Фото:СЈО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заврши судската ферија: СЈО ќе „тера“ со судските предмети и ќе одговара за „Рекет“

„Мамо, мамо, дојди Катица и Лиле се степаа надвор“: Твитер реакции за „Рекет“, Јанева, Стефанова, Камчев, Боки 13…

Обвинителката од СЈО, Стефанова: Јанева ни наложи да ги затвориме предметите и осомничените да не одат во затвор

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) На прием на амбасадата на САД Тамара ги „заборави“ Гоце Делчев, Даме Груев, Јане Сандански и Питу Гули кога ја пееше македонската химна

Никола Осило

Куновска: МКЦ навистина солидно функционира благодарение на Арсов, Бени би можел да го најде своето место во некоја институција

Редакција

Состанок на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Редакција