еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Помалку заразени од Луксембург: Го стави ли Русија корона вирусот под контрола?

Дали Русија успева да го држи корона вирусот под контрола е прашањето што во својата анализа го поставува Си-ен-ен, при тоа отварајќи ја дилемата како оваа земја со 146 милиони жители има помалку заразени отколку Луксембург кој има популација од само 628.000 лица.

Според Си-ен-ен, иако расте бројот на потврдени случаи на заразени во Русија изнесува само 253 лица, додека во Луксембург заклучно со измината сабота имало 670 заразени и осум смртни случаи.

Телевизијата ја пренесува изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека неговата земја успеала да спречи масовно ширење на заразата и дека сосотјбата е под контрола благодарение на раните и агресивни мерки за превенција.

Меѓу раните мерки е онаа за затворање на границата со Кина уште на 30 јануари, како и воспоставување на карантин-зони, што според експертите значително влијаело врз ваквата состојба.

Исто така, Русија ги послушала препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за масовни тестирања и од крајот на јануари биле спроведени 156.000 тестирања за корона вирусот.

Целата сторија ТУКА.   

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пациент со коронавирус во Тирана прогласен за мртов, а преживеал клиничка смрт

Меѓу нашинците во Хрватска нема заразени од коронавирус, се очекува 220 граѓани да бидат префрлени со авион во Скопје

(Фото) Автобуси преполни се луѓе: Јавниот превоз закана за ширење на корона вирусот?

Фото: РТ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Општина Велес вработува седум лица, плата до 37.625 денари

Редакција

Дождот помогна во гаснењето на пожарот на Криволак, има уште неколку жаришта во општина Василево

Редакција

Финска се подготвува за влез во НАТО без Шведска

Редакција