еМагазин
Image default
Да помогнеме

Потребна се средства за Жаклина за постоперативната трансплантација на бубрег

На Жаклина Жигиќ (54) дијагностицирано и е хронично заболување на бубрезите со Васкулит од четврта фаза. Таа сподели апел за помош.

„Еден од бубрезите веќе не работи, а другиот работи мал процент, помалку од 10%. Големината на овој функционален бубрег е мал како зрно грашак. После 24 години на хронична терапија, мојата здравствена состојба во последниве две години е значително влошена.

После безбројни испитувања и терапии во моментов најдобра опција за подобар и подолг живот е итна трансплантација на бубрег од донар (мојата мајка). Во моментов сум на листа и во исчекување на датум за операција.

Сите попратни испитувања, престој во болница, пост третмани, лекови и вакцини кои ќе го одржуваат бубрегот во живот чинат во просек 2.500 евра месечно, а кои ќе треба да ги примам до крајот на мојот живот. Сумата на целиот овој зафат е преголема и немам можност да ги обезбедам потребните средства,“ вели Жигиќ на нејзиниот фејсбук-профил.

Средства можете да донирате на следнава сметка:

Денарска сметка: Халк Банка:
Број на сметка:270-7000535259-07
Назив: Жаклина Жигиќ – хуманитарна сметка
Цел на дознака: Донација за Жаклина Жигиќ

Девизна сметка: Халк банка
Zaklina Zigik
Address: ul8 br 3 Kadino/Ilinden/Skopje, Makedonija
IBAN Code: МК07270700029957914
SWIFT: EXPCMK2

Извор/фото: Фејсбук/Жигиќ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вклучете се: Хуманитарна акција за настраданите во пожарите во Грција во Нано бар

Петре Димитров

На студеното време бездомниците се згрижуваат: Еве на кои броеви може да ги пријавите

Редакција

Новогодишна елка на желби во Рамстор Мол: Хуманитарна кампања на Рамстор Мол и Црвен Крст

Редакција