еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците од внатрешноста од 1 септември ќе можат да добиваат 500 евра за стан во Скопје

Од 1 септември пратениците од внатрешноста на државата ќе можат да бираат дали ќе патуваат секој ден на работа со автомобил, за што со одлука на Комисијата за избори и именувања денеска беа намалени средствата за патни трошоци од 30 на 20 отсто, или да користат стан, што ќе го изнајмува Собранието.

Во одлуката што денеска беше едногласно усвоена од страна на Комисијата се наведува дека наемнината за станот може да биде најмногу до 400 евра, а предвидени се и 100 евра за режиски трошоци. Се над тоа пратеникот ќе мора сам да надокнади.

Промени ќе има и во сметките што треба пратениците да ги доставуваат до собраниските служби.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Протест на ВМРО-ДПМНЕ: Наместо живот, Владата донесе пекол во Македонија

Никола Осило

Прогресивен данок: Новиот закон директно ќе удри по џебот на 38.000 граѓани

Никола Осило

Груевски повторно хит во регионалните медиуми: Доби азил во Унгарија, Македонија го бара назад

Редакција