еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците во клинч околу новиот директор на ОТА и главниот државен ревизор

Работните групи на парламентарните партии се уште не постигнале договор за тоа кој ќе биде директор на ОТА, но несогласувања имало и за главен државен ревизор. Овие две точки, но и оние за избор на членови на Комисијата за конкуренција, на Одборот на државната награда 23 октомври и за измена на составот на Буџетскиот совет на Собранието едногласно беа ставени последни на дневен ред на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Дека нема договор за директорот на ОТА и главен државен ревизор потврдуваат и пратениците и од владејачкото мнозинство и од опозицијата. Следното продолжение на седницата на Комисијата се најавува за среда, пред одржување на пленарната седница.

Комисијата за претседател на Комисијата за одлучување во втор степен во областа на Инспекцискиот надзор ја предложи Елизабета Ристевска.

Артан Груби од ДУИ предложи да се поништи конкурсот за заменик директор на Дирекцијата за заштита на личните податоци. Ќе биде објавен нов конкурс.

Комисијата го поништи и конкурсот за именување членови и претседател на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ректорот на УКИМ, Јанкуловски прашува по кои критериуми се одвива вакцинацијата во високото образование

Редакција

Поскапува мазутот, цените на бензините и на дизелот не се менуваат

Редакција

За добрососедство Бугарија ги воскресна фашизмот и Ванчо Мијхалов во Македонија

Редакција