еМагазин

Tag : ОТА

Македонија ТОП СТОРИИ

Марија Јаничевска е нова директорка на ОТА

Редакција
Пратениците денеска ја избраа Марија Јаническа за нов директор на Оперативно техничката агенција (ОТА), во чија надлежност е опремата за прислушување. Таа беше избрана со...
Македонија ТОП СТОРИИ

ОТА, агенцијата која го контролила прислушувањето останува без директор

Редакција
Директорот на Оперативно-техничката агенција (ОТА), Зоран Ангеловски, вчера закажа прес-конференција, која требаше да се одржи денеска пред Собранието, но изутринава настанот беше откажан. Мандатот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во моментот реакцијата на државата на евентуален кибер напад е на ниво на мртов коњ, вели директорот на ОТА

Редакција
Директорот на Оперативно техничката агенција ОТА, Зоран Ангеловски денеска информираше дека изработиле дигитален систем за пренос на класифицирани информации, кој е еден од најмодерните во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Малолетникот кој со „БМВ Х6“ удри во хирургот Јота оди во куќен притвор и остана без пасош

Редакција
Јавен обвинител од ОЈО Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка спрема дете во ризик постаро...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Хирургот Јота има тешка повреда на главата, нагмечување на мозокот и на белите дробови

Редакција
Хирургот Ѓорѓи Јота кој вчера беше прегазен од возило управувано од 16-годишник без возачка дозвола пред Клиничкиот центар во Скопје, има тешка повреда на главата,...
Македонија

Годинава со судски налог биле прислушувани 369 лица

Редакција
Во 2019 година заклучно со септември, Оперативно-техничката агенција (ОТА) технички посредувала во активирање на мерката за следење на комуникациите вкупно во 369 комуникации, вели директорот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Порше лизинг“ го доби тендерот на ОТА за „рентање“ четири возила вреден 86.000 евра

Редакција
Оперативно-техничка агенција Скопје по распишаниот тендер за изнајмување на четири возила на оперативен лизинг склучи договор со друштвото за лизинг „Порше лизинг“ ДООЕЛ Скопје. Вредноста...
Македонија ТОП СТОРИИ

ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет“

Редакција
Оперативно-техничката агенција – ОТА во моментов активно следи 159 комуникации, а постои можност некои од нив да се поврзани со најновиот случај „Рекет“, изјави денеска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дали некој се уште прислушува: Дел од „бомбите“ на „Ел Чека“ се после формирањето на СЈО и ОТА?

Редакција
За дел од „бомбите“ кои младиот кичевчанец, кој на Фејсбук се преставува како „Ел Чека“ ги објавува има индиции дека се „направени“ по формирањето на...
Бизнис

ОТА ќе се „шири“ во просториите на „Македонски Телеком“ за месечна закупнина од 2.583 евра

Редакција
Македонски Телеком АД – Скопје преку Македонската берза информира дека е склучен анекс на договорот за закуп за деловен простор со Оперативно – техничка агенција...