еМагазин

Tag : прислушување

Македонија ТОП СТОРИИ

Уставен ја отфрли иницијативата за некористење на „бомбите“ како доказ во суд

Редакција
Уставниот суд одлучи да не поведе постапка по иницијативите на Здружението „Светски македонски конгрес“ од Скопје и Влатко Илиевски, адвокат од Скопје, во врска со...
Техно ТОП СТОРИИ

Секој паметен телефон може да биде прислушуван без да се инсталира специјален софтвер

Редакција
Секој паметен телефон може да се прислушува и шпионира без да се инсталира специјален софтвер за таа цел, предупреди компанијата Даст Мобајл (Dust Mobile) на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција: Весникот „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Редакција
Нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“, на која, меѓу другите, се и поранешниот началник на грчката полиција, обвинителката во Националната служба за разузнавање, но...
Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис прислушувал актуелни и поранешни министри, поранешен премиер, бизнисмени, новинари: Скандалот со прислушување во Грција се шири

Редакција
Министри од Владата, сопруги на министри, поранешни министри, поранешен премиер, членови на опозицијата, бизнисмени и новинари биле прислушувани од кабинетот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција ја тресе скандал со прислушување, првиот човек на службата за разузнавање поднесе оставка

Редакција
Главниот одговорен за овој невиден обид за институционална и антидемократска диверзија е самиот господин Мицотакис и мора да си поднесе оставка, велат од политичкиот секретаријат...
Свет

Данската и помагала на американската тајна служба во шпионирање на Меркел

Редакција
„Денмаркс“ радио објави дека Тајната служба на Данска ѝ помагала на американската Национална агенција за безбедност (НСА) во шпионирањето на европски политичари, вклучително и на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Одбраната на Мијалков во завршните зборови во „Таргет-Тврдина“: Само се претпоставува дека тој прислушувал кога бил директор на УБК

Редакција
Теоријата на обвинителството во случајот „Тврдина-Таргет”, против обвинетиот Сашо Мијалков, е само теорија заснована на недокажани претпоставки. Со овие зборови адвокатот Миле Петровски, ги почна...
Македонија

Завршни зборови на одбраната за „Таргет-Тврдина“, предметот за незаконското прислушување

Редакција
Со завршни зборови на одбраната денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи предметот за незаконското прислушување „Таргет-Тврдина“. Судењето по овој предметот започна...
Македонија

Адвокатот на Мијалков на судењето за „Таргет-Тврдина“: Идентичен е износот наведен од вештакот и обвинителниот акт за системот „Најс“

Редакција
Одбраната на обвинетите во случајот „Таргет-Тврдина“ смета дека износот од 1.4 милиони евра кој денеска го наведе како вредност на ништење на системот за прислушување...
Македонија

Судење за „Таргет-Тврдина“: Вредноста на уништениот систем за прислушување „Најс“ е 1.4 милиони евра

Редакција
Судскиот предмет „Таргет-Тврдина“ денеска продолжи со дополнение на доказна постапка. Во судот свој исказ на денешното рочиште даде вештото лице Ѕвонко Кочовски, кој истакна дека...