еМагазин
Image default
Локално

Прв регистриран случај со Ковид-19 во Ранковце

Во текот на изминатото деноноќие е регистриран и првиот случај на лице заболено од Ковид-19 во општина Ранковце.

Станува збор за машко лице на возраст од 58 години од општина Ранковце, со место на живеење во селото Петралица, потврдуваат од Хигиено-епидимиолошката служба, Подрачна единица на Центарот за јавно здравје, Крива Паланка.

Од Општина Крива Паланка досега официјално се потврдени две лица кај кои е утврден вирусот Ковид-19, а двата случаи се лица кои престојувале во Државниот завод за рехабилитација, Козле, во Скопје.

Кај едното лице, прв случај на Ковид-19 во Крива Паланка вирусот бил потврден за време на неговиот престој во „Козле“, по што е префрлен на Инфективната клиника, додека другото лице е тестиранпо и пуштено во домашна изолација, а резултатите покажале дека е позитивен.

Ова лице се наоѓа во домашна самоизолација, во Крива Паланка.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како и зошто од коронавирусот почина фризерот од Кочани кој имаше 40 години

Двајца починати од коронавирус во Тетово, еден нов заразен, вкупно 30

Заболени од коронавирусот и во селата Калиште, Добри Дол и во карантинот во Маврово

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Мечка изненади тетовчани на патот Бродец-Шипковица

Редакција

Кумановец во дворот пронашол бомба од Втората светска војна

Редакција

Малолетничка нападната од три лица во парк во Скопје

Редакција