еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Растат трошоците на градежниците: Ќе има ли зголемување на цените на становите?

Во второто тримесечје од 2018 година, во споредба со првото тримесечје од 2018 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 3.1 %, трошоците за материјали се повисоки за 1.7 % и трошоците за вработените се повисоки за 7.0 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Во второто тримесечје од 2018 година, во споредба со второто тримесечје од 2017 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 6.4 %, трошоците за материјали се повисоки за 4.9 % и трошоците за вработените се повисоки за 10.6 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Каргомакс“ го доби тендерот на ЈП Градски паркинг за набавка на пајак-возила и камион „тежок“ 345.000 евра

Никола Осило

ТТК Банка за три месеци оствари добивка од 5,7 милиони денари

Каков имот пријавила пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска

Редакција