еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Рудник САСА применува најсовремени практики и стандарди за заштита на животната средина

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули престојуваше во работна посета на рудникот за олово и цинк САСА. Делегацијата која го посети рудникот ја сочинуваа службеници од ресорното министерство, како и од Управата за животна средина, кои беа придружувани од градоначалничката на Македонска Каменица, Соња Стаменкова.

За време на посетата, членовите на менаџерскиот тим на Рудник САСА, предводени од генералниот директор Олег Телној ги запознаа гостите со сите клучни аспекти од работата и развојот на рудникот, почнувајќи од технолошкиот процес, вложувањата во современа рударска опрема, структурата на вработените и грижата за нивната благостојба, како и за значањето на рудникот за просперитетот на локалната заедница и неговите континуирани активности и поддршка што ја обезбедува во областа на спортот, културата, образованието, животната средина, социјалната сфера и ранливите општествени групи.

Посебен акцент на состанокот беше ставен на вложувањата и активностите на рудникот поврзани со грижата за здравјето и безбедноста при работа, како и заштитата на животната средина како исклучително важни сегменти во САСА.

Беше констатирано дека рудниот во своето работење ги применува најсовремените индустриски практики и стандарди за управување (ISO 9001), за заштита на здравјето и безбедноста при работа (OHSAS 18001), за заштита на животната средина (ISO 14001), како и за лабораториски испитувања (ISO 17025), а воедно САСА е првиот рудник во земјата кој поседува A – интегрирана еколошка дозвола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поради енормното загадување: Бесплатен градски превоз од денеска во Скопје и двојно поскап паркинг

Никола Осило

„Еуромакс“ ќе тужи пред меѓународен суд, Владата вели дека има аргументи за рудникот Иловица

Редакција

„О2 Иницијатива“: Половина од мерните станици имаат проблем, анализата на Владата за намалувањето на загадувањето не важи

Редакција