еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сергеј Самсоненко купи 5.000 акции од „Жито Полог“

Акционерот Сергеј Самсоненко се стекна со 5.000 обични акции со право на глас издадени од „Жито Полог“ АД Тетово и сега поседува вкупно 8.650 обични акции со право на глас издадени од „Жито Полог“ АД Тетово, што претставува 15,45 % од вкупниот број на издадени акции на друштвото, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Акционерот ЗК „Пелагонија“ АД-Битола продаде 5.000 обични акции со право на глас издадени од „Жито Полог“ АД Тетово и сега поседува вкупно 5.047 обични акции со право на глас издадени од „Жито Полог“ АД Тетово, што претставува 9,01 % од вкупниот број на издадени акции на друштвото“, информираат од компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Промени во акционерската структура на „Жито Полог“

Орце Камчев и Цветан Панделески преку бугарска фирма ги купуваат електраните на ЗК „Пелагонија“ за 24 милиони евра

Фото: РК Вардар

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Значењето на Бадник: Првите гласници на празникот се децата коледари, известувачи за Божиќ

Редакција

Цената на акцијата на Алкалоид за девет месеци порасна за 14,8%

Редакција

(Фото) Конечно успешно отстранети 10 тони опасни хемикалии од кругот на ОХИС, отпадот ќе се уништува во Франција

Редакција