еМагазин
Image default
Македонија

Шилегов за навредата на Азијатите во Скопје: Ги повикувам надлежните да поведат истрага за овој инцидент

Ксенофобичниот испад на наш сограѓанин кон туристите во центарот на Скопје е срам за градот и земјата и е спротивност на се’ што Скопје е – град на солидарноста, космополитизмот и заедништвото, вели скопскиот градоначалник Петре Шилегов на Фејсбук.

„Го нудам моето најдлабоко извинување во името на сите добронамерни скопјани. Во Скопје нема да толерираме вакво однесување. Ги повикувам надлежните да поведат истрага за овој инцидент, бидејќи остава сериозна дамка врз угледот на градот и земјата.

Драги скопјани, бидете гостопримливи, почестете ги овие туристи со насмевка и отворена душа, ако ги сретнете низ градот. Не’ на ксенофобијата и расизмот. Скопје отворен град. Град за сите,“ вели Шилегов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Азијците кои беа нападнати и навредувани во Скопје поради корона вирусот биле од Обединетите Нации

(Вознемирувачка содржина) Видео со навреди за Азијати во Скопје ги загреа социјалните мрежи

Фото: Град Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рекорден број новозаболени од корона вирусот на дневно ниво: Позитивни 12,8% од тестираните

Редакција

(Видео) Можат ли камерите на граничните премини да откријат од каде пребегнал Груевски?

Никола Осило

Дане Талески наместо Стево Пендаровски ќе ги координира подготовките за членство во НАТО

Никола Осило