еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Симболите на грчкиот национализам: Задникот, Сонцето од Вергина и Богородица

Социјалните мрежи зовреа откако беше објавена фотографија од последните протести во Грција против договорот за името на која може да се види специфична комбинација од симболи истакнати од учесниците.

„На фотографијата може да се види типичен триангл симболи кои секогаш ги придружуваат конзервативните протести во Грција: Задник, Сонцето од Вергина и Богородица“, пишува во коментарот на фотографијата.

Инаку, протестантите се судрија со полицијата во Солун откако премиерот Алексис Ципрас на отварањето на Меѓународниот саем ја претстави неолибералната визија за иднината на Грција.

Фото: Фејсбук/George Souvlis

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Двотретинското мнозинство се уште „виси“, седницата за уставните измени продолжува утре

Редакција

„Мрчаторите“ од Фејсбук не дојдоа на отворениот ден во Цементарница Усје, да видат дека фабриката не може да работи без филтрите

Редакција

Груевски: Ми беше сугерирано од братот на премиерот и обвинителот, дека ќе ми биде одложена казната ако убедам пратеници да гласат за уставните измени

Редакција