еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Сонуваат за просечна плата: Пет професии со најниски примања

Во Македонија има дејности во кои просечната плата на вработените е многу помала отколку просекот на државно ниво, кој според најновите податоци на Државниот завод за статистика за ноември, минатата година изнесувал 25.787 денари.

Убедливо најниска просечна плата од 14.131 денар имаат работниците во секторот заштитни и истражни дејности.

На второто место на листата работници со најниски примиња се оние во секторот производство на кожа и слични производи од кожа со плата од 15.245 денари, а на третото место оние од секторот услуги поврзани со одржување на згради и дејности на уредување и одржување на животната средина и природата (15.716 денари).

Следуваат секторите рибарство и аквакултура со просечна плата од 15.840 денари. и производство на облека (16.710 денари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Просечната плата во ноември изнесувала 25.787 денари

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите, воздухопловците и фармацевтите на врвот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) „Сега ќе си одам и не доаѓам веќе“: Снимката од заминувањето на разрешената Катица Јанева од Собрание хит на Твитер

Редакција

Зголемување: Блокирани сметките на 111.056 граѓани и фирми

Никола Осило

Има само кредит: Каков имот пријавила обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова која сведочеше за „Рекет“

Редакција