еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Според првичните резултати: Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател

Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател на државата, покажуваат првичните резултати од денешниот втор круг на претседателските избори.

По преброени 97,67 отсто од гласовите Пендаровски освоил 51,75 проценти или 427.363 гласа, а неговиот противкандидат Гордана Силјановска Давкова 44,65 отсто или 368.679 гласови. Неважечки ливчиња се 29.748 или 3,60 отсто.

На обработените избирачки места денеска гласале 825.795 граѓани, односно имало одзив од 46,54 отсто.

МИА/Фото: Фејсбук/Пендаровски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавил поранешниот претседател на ДИК, Чичаковски кој стана судија во Управниот суд

Редакција

(Фото) Мицкоски постреферендумски се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Редакција

(Видео) Венецуела на работ од граѓанска војна, светските сили повторно поделени

Никола Осило