еМагазин
Image default
Свет

Станува ли Фејсбук најмалку безбедна социјална мрежа: Хакирани 50 милиони профили

50 милиони корисници на Фејсбук биле изложени на хакерски напад, објави компанијата.

Напаѓачите успеале да ја искористат ранливоста на функцијата позната како „Види како“, за да добијат контрола врз профилите на корисниците.

Сите загрозени профили биле ресетирани, како и профилите на други 40 милиони корисници. Оние кои биле хакирани, требале повторно да се најават.

Ова е второ поголемо нарушување во довербата кон Фејсбук, откако фирмата за анализа на податоци „Кембриџ аналтика“, ги „користеше“ податоците на милиони корисници за потребите на изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Mitsubishi вработи рапер, кој на уникатен начин го презентира новиот Eclipse Cross

Редакција

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

Редакција

Италија ќе воведе забрана за работа на продавниците во недела

Редакција