еМагазин

Tag : еврозона

Свет ТОП СТОРИИ

Раст на БДП во Еврозоната во вториот кавртал од 2023, јулската инфлација 5,3%

Редакција
Сезонски прилагодениот бруто-домашен производ (БДП) во второто тримесечје од годинава порасна за 0,3 отсто на квартално ниво во Еврозоната и остана непроменет на ниво на...
Свет ТОП СТОРИИ

Еврозоната влезе во рецесија

Редакција
Еврозоната падна во рецесија, покажуваат новите податоци, пренесува британски Гардијан. Бруто-домашниот производ (БДП) низ еврозоната се намали за 0,1 отсто во првиот квартал од оваа...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Бугарија се уште не ги исполнува условите за влез во еврозоната, велат од Европската комисија

Редакција
Европската комисија соопшти дека Бугарија се уште не исполнува два од условите за влез во еврозоната. Бугарија не ги исполнува индикаторите за стабилност на цените...
Свет ТОП СТОРИИ

Инфлацијата во еврозоната во мај со нов рекорд од 8,1%

Редакција
Годишната стапка на инфлација во еврозоната достигна рекордни 8,1 отсто во мај, објави денеска европската статистичка агенција Еуростат. Мајската инфлација во 19-те држави од еврозоната...