еМагазин

Tag : Голема Богородица

Македонија ТОП СТОРИИ

За многу години: Христијаните го слават празникот Голема Богородица

Редакција
Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката...
ЖИВОТ

Голема Богородица – 28 август, неработен ден за православните верници

Редакција
Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) – 28 август (среда) е неработен ден за граѓаните од православна верисповед во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството...
Македонија

Голема Богородица – 28 август, неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Редакција
Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, 28 август (вторник), е неработен ден за граѓаните од православна верисповед во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за...