еМагазин

Tag : Кан

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонската кинематографија дел од престижниот Кански филмски фестивал и филмскиот маркет

Редакција
По паузата од една година, Агенцијата за филм повторно е присутна на физичкото издание на филмскиот маркет во Кан, каде со свој промотивен штанд континуирано...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Историски успех: Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска во Официјалната селекција на Канскиот филмски фестивал

Редакција
Краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска  во продукција на „Кино око“ е селектиран во Официјалната селекција на Канскиот филмски фестивал и ќе се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Lisca со престижна меѓународна награда во Кан

Редакција
Lisca повторно докажа дека со своите креации на долна облека и костими за капење е дел од светската мода. Оваа словенска компанија на почетокот на...