еМагазин

Tag : писател

Свет ТОП СТОРИИ

Нападнат Салман Ружди: Британскиот писател е на респиратор, црниот дроб му е избоден и можно е да го изгуби едното око

Редакција
Британскиот писател Салман Ружди, кој беше избоден неколку пати во вратот и стомакот од напаѓач на сцената за време на предавање во американската сојузна држава...
ЖИВОТ

Почина филологот, научник и професор Атанас Вангелов

Редакција
На 74-годишна возраст денеска почина филологот, научник и професор Атанас Вангелов. Роден е во Богданци на 6 февруари 1946 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина писателот Данило Коцевски: Скопје го загуби хроничарот што го знаеше срцето на градот

Редакција
По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски...