еМагазин

Tag : пребројување

Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК рачно проверува записници, за седницата за резултати „благовремено ќе известат“

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) информира дека се уште се врши прием на материјалот од општинските изборни комисии и при тоа рачно се проверуваат записниците за...
Свет

Над 300 починати во Индонезија поради премор од рачно броење гласачки ливчиња

Редакција
Единаесет денови откако во Индонезија се одржаа најголемите еднодневни избори во светот, над 300 луѓе од изборната администрација починаа, повеќето од болести причинети од премор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Преброени над 80 проценти од гласовите: Пендаровски 42,59 отсто, Силјановска 41,60 и Река 11,57

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 81,38 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево...