еМагазин

Tag : преведувачи

Македонија ТОП СТОРИИ

910 набљудувачи и 32. странски новинари ќе ги следат изборите во среда

Редакција
Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на Претседателските избори на 24. април, објави Државната изборна комисија (ДИК). Заклучно до 19...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Здружението на преведувачи и толкувачи: Остро се спротиставуваме на негирањето на македонскиот јазик од страна на официјални лица од Бугарија

Редакција
Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Северна Македонија (ЗПРМ) реагира со Декларација по повод неодамнешните, повеќекратни настапи на видни бугарски политичари, историчари и академици...