еМагазин

Tag : прст

Македонија

Даштевски тврди дека во 99% од избирачките места апаратите за отчитување отпечаток од прст работеле добро

Редакција
Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски оцени дека изборите во однос на првиот круг се успешни. Тој изјави дека излезноста на локалните избори...
Македонија ТОП СТОРИИ

Локални избори: Како ќе изгледа гласањето со проверка на отпечаток од прст

Редакција
Првпат на Локалните избори 2021 во процесот на гласање ќе се применуваат уреди за биометриска идентификација на гласачите. За потребите на 3.480 избирачки одбори, Државната...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Одбиена жалбата: ДИК ќе склучи договор со “Дермалог“ за набавка на уреди за отпечаток од прст

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК), на денешната 12-та седница, наведе дека е одбиена жалбата за набавка на уреди за биометриска идентификација на гласачите со отпечаток од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Германската компанија „Дермалог“ избрана за набавка на терминалите за отпечатоци од прсти

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) ја избра германската компанија „Дермалог“ на тендерот за набавка на техничката опрема за спроведување на локалните избори со отпечаток од прст....