еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Додека се чека новиот претседател: Како Глигоров, Трајковски, Црвенковски и Иванов ги бранеа Македонците

Од осамостојувањето на нашата земја досега функцијата претседател на држвата ја извршувале Киро Глигоров (1991-1999), Борис Трајковски (1999-2004), Бранко Црвенковски ( 2004-2009) и актуелниот претседател Ѓорѓе Иванов.

За време на нивните мандати нашата земја премина низ многу премрежија, но забележително е што заедничко за сите досегашни претседатели е што во одреден момент пред домашната и меѓународната јавност јасно застанале зад интересите и во одбрана на македонскиот народ и нашата држава.

Киро Глигоров: „Сите сакаат да ја приграбат Македонија, е па не може“.

Борис Трајковски до меѓународната заедница: „Никој од Вас не прашува кои се проблемите на оваа држава“.

Бранко Црвенковски во Обединети Нации: „Името на мојата земја е Република Македонија“.

Ѓорѓе Иванов во ОН: „Единствената вистина е дека ние сме Македонци“.

Видео: Youtube/Niko kao Brane/Media 24/Македонски бранители

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Функционерите и нивните блиски под лупа на банките: Нови правила за политички изложените лица

Редакција

Зошто Егејците плачеа на говорот на Ципрас: Трагедијата си ја носат со генерации

Силвана Жежова

(Фото) Кај кого се падна паричката во семејствата на Шекеринска, Филипче, Дескоска, Анѓушев…

Редакција