еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Испиша историја: „Летечкиот човек“ Френки Запата го прелета Ламанш

Французинот Френки Запата (40), познат и како „летечкиот човек“ денеска за првпат во историјата го прелета каналот Ламанш помеѓу Франција и Велика Британија, на својот изум „флајборд“, пренесуваат светските агенции.

Запата тргна од плажата Сангате во Франција, по пат успешно наполни керозин и подоцна пристигна на јужниот брег во Велика Британија.

За патувањето од 35,4 километри му беа потребни 22 минути, а преку морето леташе на висина од 15 до 20 метри.

Ова е вториот негов обид да го прелета каналот, по неуспешниот на 25. јули.

Видео: France 3 Hauts-de-France/фото: nytimespost.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Спасовски: МВР без налог на обвинителството и судот не може да знае каде е Јанева

Редакција

Јанчев: Смена на Мицкоски на транспарентен начин, би се кандидирал за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило

(Галерија) Пендаровски со сопругата на Галичка свадба, кој им правеше друштво

Редакција