еМагазин
Image default
Ретро

(Видео) Како пред 16 години беше убиен српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ

Србија денес одбележува 16 години од атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ. Тој беше убиен на 12 март 2003 година во дворот на зградата на Владата.

За неговото убиство на 40 години затвор осуден е офицерот на Единицата за специјални операции (ЈСО) на Одделот за државна безбедност, Звездан Јовановиќ. Иста казна за организирање на убиството доби командантот на ЈСО, Милорад Улемек-Легија.

Ѓинѓиќ беше првиот српски премиер по падот на режимот на Слободан Милошевиќ во 2000 година.

Видео/Фото: Youtube/DSMedijana/zorandjindjic.org/RTS

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Додека се чека новиот претседател: Како Глигоров, Трајковски, Црвенковски и Иванов ги бранеа Македонците

Никола Осило

(Видео) Внуката на Гоце Делчев порачува дека тој би се превртел во гробот

Никола Осило

Ретка видео-снимка од 1912 година: Српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ во посета на Битола

Никола Осило