еМагазин

Tag : атентат

Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Изминаа 24 години: Атентатот на Киро Глигоров останува мистерија

Никола Осило
Пред 24 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата....
Ретро

(Видео) Како пред 16 години беше убиен српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ

Никола Осило
Србија денес одбележува 16 години од атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ. Тој беше убиен на 12 март 2003 година во дворот на зградата на Владата....
Македонија

Спасовски: Доколку има нови моменти во истрагата за атентатот врз Глигоров веднаш ќе се споделат со јавноста

Редакција
Доколку има нови моменти во истрагата за атентатот врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров тие ќе се споделат со јавноста, изјави денеска министерот за внатрешни работи...
Македонија

Дали Глигоров ги знаеше атентаторите?

Редакција
Поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров по атентатот изјави дека пред неговиот обид за убиство добивал закани. Оваа негова изјава подоцна ја потврди и неговиот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Кој сакаше да го убие Киро Глигоров

Редакција
Многу терории за тоа кој стои зад атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров се споменува низ медиумите изминативе 23 години, но ни една не...