еМагазин
Image default
Свет

(Видео) Кина го отвори најдолгиот мост во светот: Ново светско чудо од 55 километри

Кинескиот претседател Кси Џинпинг официјално го отвори најдолгиот мост во светот, колосален проект што ги поврзува Хонг Конг, Макао и континентална Кина.

Мостот е долг 55 километри, а трошоците за негова изградба беа околу 20 милијарди долари. Дел од таа сообраќајница оди низ тунел под морето, со што и на бродови им се овозможува непречено минување низ делтата на Бисерната река, срце на кинескиот производствен сектор.

Со отворањето на тој мост, што има големо економско и политичко значење, времето на патување преку делтата на Бисерната река од неколку часа се сведува на само 30 минути. Тој мост претставува и физичка врска со Хонг Конг, финансиски центар на Азија над кој Кина од Британија презеде контрола во 1997 година.

МИА/Видео:Daily mail/фото: Reuters

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Русија го промовира новиот беспилотен суперсоничен нуклеарен бомбардер

Никола Осило

Службеник на американската Амбасада фатен со бомба на аеродром во Москва

Редакција

(ВИДЕО) Трамп стана првиот американски претседател кој стапнал на тлото на Северна Кореја

Редакција