еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Пајдушко оро се играше на НБА натпревар во Вашингтон

Познатото македонско Пајдушко оро се играше на полувремето на НБА натпреварот меѓу Вашингтон Визардс и Кливленд Кавалирс во Капител уан арената во Вашинтон.

Изведбата беше организирана од турскиот ансамбл Карделен, а во неа учествуваше и нашата Катерина Трајкова која беше облечена во традиционална македонска носија.

Орото се играше во чест на Чеди Осман, играч на Кавалирс, кој има турско потекло, но е роден во Македонија.

Pajdusko Oro Performed During NBA Basketball Game Halftime

On Wednesday, November 14, 2018, the Kardelen Turkish Dance Ensemble performed the famous Macedonian dance Pajdusko Oro during the Halftime Show of the Washington Wizards vs. Cleveland Cavaliers game at the Capital One Arena in Washington, D.C. Thousands watched in the audience. All the dancers were dressed in traditional Turkish costumes, except UMD member Katerina Trajkova who was dressed in a traditional Macedonian folk costume from the Skopje region on loan from Larry Weiner. Over 150 came out to support the Turkish and Macedonian Heritage Night in honor of #Macedonia-born Cavs player Cedi Osman of #Turkish-#Bosnian heritage co-organized by American Turkish Association of Washington DC – ATADC and UMD.

Posted by United Macedonian Diaspora on Сабота, 17 ноември 2018

Фото/Видео: Фејсбук/Карделен/Обединета македонска дијаспора

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Палевски веќе има пет кривични и прекршочни, меѓу кои и за носење на оружје

Редакција

Судскиот совет го разреши судијата Катавеновски, а за тројца судии ја запре постапката

Редакција

Приведени лицата кои го натепаа секретарот на бугарскиот клуб “Цар Борис Трети“

Редакција