еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Шок бомби, солзавец и пиротехнички материјали за крај на протестот за името Македонија во Атина

Инциденти се случија пред грчкиот Парламент за време на протестот во Атина организиран против Договорот од Преспа, јави дописникот на МИА од Атина.

Група маскирани лица со грчки знамиња веројатно припадници на екстремно десничарски групи се обидоа да го пробијат полицискиот кордон кај Споменикот на незнајниот јунак пред грчкиот Парламент.

Тие, како што јави дописникот на МИА од Атина, со предмети, шишиња и пиротехнички материјали ја нападнаа полицијата, која одговори со шок бомби и солзавец. Кон полицијата беа фрлани и бои.

Видео/фото: ТВ Скај/newsittv/newsbeastgr

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Слаб одзив на протестот за името Македонија во Атина: Полицијата изброја 60 илјади граѓани

(ВИДЕО) Стотици автобуси со знамиња со Александар и сонцето од Вергина и тапани тргнаа за Атина на протест за името Македонија

„Тајните на Преспа“, „Во стапицата на Преспа“: Договорот за името осамна во грчките медиуми, 66% од Грците велат OXI

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) „Алекандре Вучиќу, ова е крајот!“: Масовните протести во Србија продолжуваат

Редакција

Снимки од дрон по катастрофалните земјотреси во Албанија

Редакција

(ВИДЕО) Ципрас стана магионичар

Редакција