еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Граѓаните ќе ги покриваат долговите за струја на институциите од витално значење

Долговите за неплатена струја на институциите кои се од витално значење ќе ги покрие Владата, согласно прераспределбата поднесена и одобрена во Собранието. Ова пред сè, се однесува на здравствените институции, но и други институции кои се од важно значење за државата, посочи денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Тој додаде дека целта е да се обезбеди непречено функционирање на институциите во услови кога цената на електричната енергија на слободниот пазар е десет пати поголема од она што била пред кризниот период.

Како што рече, станува збор за прераспределба на средства кои беа на располагање на непотрошени ставки во буџетот, или таму каде што сметале дека нема потреба да се прават расходи во време на криза, односно да бидат пренаменети за најпотребните и најнеопходни издатоци.

Во однос на вкупната сума, Ковачевски рече дека тоа најдобро може да го каже Министерството за финансии.

На прашање дали Владата ќе се откаже од ДДВ за електрична енергија според предлогот од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да не надминува 5 проценти, премиерот одговори дека ДДВ на електрична енергија според Закон треба да биде 18 проценти.

Тој рече дека намалувањето на 5 проценти беше направено на предлог на оваа Влада и тоа беше направено со одреден план, до 1 јануари 2023 година, кога пак ќе биде по повластена стапка, меѓутоа не од 5 проценти, туку од 10 проценти.

Според првичните анализи, премиерот смета дека нема да има ценовен шок за граѓаните, особено од првиот и од вториот тарифен блок.

„Во финалната цена на електрична енергија поголемо учество има цената на електрична енергија која ЕСМ ја испорачува на ЕВН, и со оглед на пресметките кои веќе се предадени на Регулаторна комисија за енергетика, како и на пресметките кои ги прават другите учесници од енергетскиот пазар, според првичните анализи сметам дека нема да има ценовен шок за граѓаните, особено од првиот и од вториот тарифен блок.

Тоа се оние граѓани кои повеќе штедат и помалку трошат електрична енергија. Третиот тарифен блок ќе биде со можеби мала промена, додека четвртиот тарифен блок, оние граѓани кои многу трошат електрична енергија и можат да си приуштат да плаќаат повеќе електрична енергија заради своите потреби, таму цената ќе биде зголемена, а истовремено цената на електрична енергија за малите потрошувачи, тоа се 70 илјади компании, мали и средни претпријатија кои што вработуваат 98 проценти од вработените во државата, по она што го гледаме од пресметките, таму може да дојде и до намалување на цената на електрична енергија,“ рече Ковачевски.

МИА/Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вкупно 2.739: Од Ковид-19 починаа 13 лица

Редакција

Изборите се понеизвесни: Мораториум на сите активности на политичките партии до 22 март

Редакција

Афера „Фејсбук документи“: Фејсбук им дозволувал на политичари да ги прекршат правилата за објавување содржини

Редакција