еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Атиџе и семејството од „Медена земја“ ќе добијат домови, а авторите на филмот државна награда

Владата на синоќешната седница донесе повеќе заклучоци за оддавање достојно признание на авторите на филмот „Медена земја“, велат од таму.

„Обезбедена е материјална помош и домување за Атиџе Муратова и осумчленото семејство што учествуваше во филмот, а за авторите, пет-члената екипа која го сними филмот признание за успехот и месечен материјален надомест.

Владата ќе ја поддржи организацијата на серија едукативни настани за темите што ги отвора филмот, и организирано прикажување на филмот „Медена земја“ во сите средни училишта во земјата, на универзитетите и во домовите на култура, како и заедничко гледање на филмот со децата од малите групни домови, и лицата од социјален ризик.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „полуде“ за писмото до судиите: „Не се Бејли, Маре мори, не се црви“

Никола Осило

„Кочан ѕвонел в затвор, никој не му кревал…“: Твитер реакции зошто бизнисменот се уште не е во Идризово

Редакција

Бензиска пумпа „Мира Петрол“: Твитерџиите мајтапџии за новото име на Градски стадион

Редакција