еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Во болницата во Штип од Ковид-19 починаа двајца пациенти

Во штипската модуларна болница починаа двајца пациенти од Радовиш и Виница на возраст од 67 и 52 години.

Педесет пациенти се на болнички третман од кои 40 во модуларната. Од нив 37 се на постојана кислородна поддршка, а 10 се на Кожното одделение, кои се со полесна клиничка слики и се стабилизирани по третманот во модуларната болница.

Болничкиот извештај и денеска покажува дека расте бројот на прегледи на пациенти во дневната амбуланта, каде што во рок од 24 часа се прегледани 62 пациенти од целиот источен регион.

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека доколку имаат поголем притисок за болничко сместување на пациентите, во тој случај ќе мора да ги сместат во неколку соби на Инфективното одделение, чија реконструкција е во тек.

-Лекарите и медицинскиот персонал кои работат во ковид центарот во Штип се вратени на работа и одморите им се прекинати. Направена е и нова реорганизација на работата, ангажирани се многу лекари и медицински сестри, со цел да одговориме, доколку има потреба, вели Ѓеорѓијев.

Забележа дека хоспитализираните пациенти се на возраст од 50 до 70 години, но имаат и пациенти на 30 годишна возраст.

Прашан за колкав е процентот на пациентите со вакцина и невакцинирани, кои побарале болнички третман и починале поради тешки компликации од коронавирусот, Ѓеорѓијев со одговор дека голем дел се невакцинирани, а помал дел се вакцинирани пациенти.

-Отприлика можам да ви кажам дека 20% од починатите се вакцинирани, а 80 отсто се невакцинирани и во однос на лежечките пациенти 25% се вакцинирани, а останатите се невакцинирани, рече Ѓеорѓијев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови шест починати од Ковид-19 во Тетово, 104 пациенти се на кислородна поддршка

За една недела 199 лица починале од Ковид-19, најмногу од Скопје и Тетово

МИА/Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прекинуваат сите дејствија за спроведување на изборите

Редакција

Путин подготвува одговор на санкциите од Западот со забрана за извоз и увоз на производи и суровини од Русија

Редакција

Бронхопулмонална дисплазија кај деца

Редакција