еМагазин
Image default
Македонија

Во МВР било пријавено фотографирање на гласачи на неколку избирачки места

МВР информира дека на избирачко место бр.2539/1 во ОУ „Његош“ во Колонија, пријавено е дека М.С. (55) го фотографирал своето гласачко ливче. Известен е јавен обвинител, a M. С. е во полициска станица за расчистување на случајот.

Во СВР Тетово набљудувач од невладина организација пријавил дека наспроти ОУ „Гоце Делчев“ во Гостивар повеќе лица вршеле неовластено снимање и фотографирање на гласачи. За настанот известен е јавен обвинител, а две лица се приведени во врска со овој случај. Се работи на расчистување на случајот.

Во ПС Кочани, М.С. (54) од Кочани пријавил дека пред гласачко место бр. 852, пред Домот на културата во Кочани, од страна на непознато лице, бил навредуван бидејќи одел да гласа. По преземени мерки, утврдено е дека се работи за Т. Н. од Кочани и тој е повикан на разговор во ПС Кочани.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Побарано прекинување и на „ТНТ“ до разјаснување на ситуацијата со Јанева

Редакција

Се слави Националниот ден на Власите: Народот кој ја ткаеше македонската историја

Никола Осило

Полицаец од пограничната полиција позитивен на коронавирусот

Редакција